Uyum Atölyem

Destek görünümlü köstekleriz

Destek görünümlü köstekleriz
“Kötü gün dostu”  olarak anılmanın tatlı şımarıklığı ile sarhoş olmuş gönlümüzün bu sıfatı elde etmek için ne yollardan geçtiğini, ne bedeller ödediğini, ne yutkunmaları göze aldığını biliyor muyuz?

Bazı ilişkiler tek taraflıdır. Gerçek anlamda. Platonik aşk değil bahsettiğim. Şöyle anlatmaya çalışayım…
İlişki; (ister aşk olsun, ister aile içerisinde, ister arkadaşlık) karşılıklı bir alışveriş olduğunda tam anlamı ile sağlıklı bir ilişki olarak addedilebilir.

Eğer iki kişilik bir ilişkide bir taraf diğerinden daha fazla özveride bulunuyor, bir taraf sürekli sorun çıkartıyor, biri diğerinden daha affedici ise… bu dengesiz bir ilişkidir ve sonunda kopmaya, zarar görmeye mahkumdur.

Hiç kendini size yasladığını hissettiğiniz bir insan oldu mu hayatınızda? 
Yokluğunuzda darmaduman olacağını söyleyen, sürekli sorunlarından bahseden, hayatı ile ilgili şikayet eden ve sizden çözüm bekleyen. Kendinizi sürekli sırtını sıvazlarken bulduğunuz ve bir gün gelip, “Enerjimi emiyorsun” dediğinizde sizi bencillik ve düşüncesizlik ile suçlayan biri oldu mu?

Elbette oldu. Hepimizin oldu.

Bazı insanlar “oksijen veya su” ile değil “gaz” ile çalışır. Yaradılışları böyledir. Yanlarında sürekli onları motive eden, sırtını sıvazlayan, akıl veren, öneride bulunan ve düştüğünde toparlayan biri olması gerekir. Bu insanlar kötü müdür, uzak mı durulması gerekiyor, hayır.

Ancak bu tip insanların koruyucu meleği olarak onlara iyilik etmiş olmuyoruz. Destek değil köstek olmuş oluyoruz. Kendi başına hiçbir şeyin, hatta kendi hata veya seçimlerinin bile sorumluluğunu alamayan insanlar olarak kalmalarına sebep oluyoruz.

Bu insanlar, çocukken dikkat etmediği için kafasını masanın köşesine vurduğunda, annesinin “sen ağlama ben masayı döverim, pis masa, kötü masa neden orada durdun masa!” dediği çocukların yetişkin halidir.

Kendi hayatının sorumluluğunu almayı öğrenmemiş insanlara destek olmak ve “kötü gün dostu” ceketinin hakkını vermek istiyorsak, doğruları söyleyip geri çekilelim. Bırakalım kendileri başarmanın hazzını yaşasınlar 😉

Enerjinizi emdiğini düşündüğünüz insanlara tek bir cümle söylemek isteseydiniz, ne derdiniz?

Papatya Somer

Anne babalar çocuklarını eleştiremez Sokaklarda, marketlerin kasalarında,  tiyatro/sinemalarda sıklıkla karşılaştığımız manzaralardan bir...
Kadınlar ne ister? Acaba?!   Yıl olmuş 2017… hala bu soruyu soruyor ve altına uzun uzun cümleler kuruyoruz. Önce şun...
Aynı değiliz, “ÖL” ne demek? Geçen yaz Kadıköy Metrobüs İstasyonu’ndan metrobüse bindim. Sıcak, yanıyor ortalık. Üzerimde askı...
Her başarılı erkeğin ardında sakin bir kadın vardır Kadının ruh halindeki değişimlerin etrafındakilere etkisini görmezden gelmek ahmaklık olur. Özel hay...
Fanus Çocukları     Anneler arasında çok fazla kullanılan bir ifadedir.. "fanus çocukları"... Nedir bu...