İstediğimiz Yaşamın Yolu “İçimizden” Geçiyor

Hayal et

Hayal kurmayı bıraktığımız gün hem kendimize hem de hayatımıza yazık etmeye başladığımız gündür.

Yaşam bize nasıl acılar yaşatırsa yaşatsın, ne çıkmazlara sokarsa soksun hayallerimiz bizi ayakta tutan, yarının güzellikler getireceğine inandıran bahar çiçekleri gibidirler.

Hayalini plana dönüştür

Hayalleri gerçekleştirmenin en önemli ve ilk adımının hayali plana çevirmek olduğunu biliyor musunuz?

“Bir gün ……….. yapacağım” cümlesini ne kadar güçlü bir hale getirirsek, hayal ettiğimiz şeye ulaşmak o kadar kolay ve hızlı oluyor.

İstediklerimizi gece yarısı uykumuz kaçtığında, zihnimizden öylesine geçirdiğimiz birer hayal olarak bırakmak yerine, güçlü birer plan haline getirmek istediğimiz hayata ulaşmanın en önemli kuralı.

Hayallerimizi yazmak, hayallerimiz ile ilgili araştırmak, bir yol haritası oluşturmak ve bu yola giderken nelere ihtiyacımız olduğunu belirlemek gerekiyor.

Başlamadın ki bitiresin

Eskilerin “Başlamak bitirmenin yarısı” sözünü yalnızca gaza getirmek için söylenmiş bir söz sanıyorsak, yanılıyoruz.

Ufacık bir adım atmış olmak bile, isteğimize ve hedefimize ulaşma yolunda hayati önem taşıyor.
Fikrin doğmasına ve nefes almasına izin vermek, yaşam suyunu eklemek için olmazsa olmaz bir adımdır.

Kendi kendini baltalama

Zaman zaman kendimizi “Ağbi ben bunun aynısını düşünmüştüm, ama işte bak adamlar yapmış…” derken buluruz.

Peki neden bizim tam olarak aynısını hatta daha iyisini hayal etmiş olmamıza rağmen, hayal ettiğimiz şeyi bir başkası yapar ve biz ardından öylece bakakalırız?

Hayal ettiğimiz şeyleri kimi zaman “saçma”, kimi zaman “tutmaz”, kimi zaman ise “beceremem” düşüncesi ile arka plana atar, gerçekleştirmek için hiçbir adım atmayız.

Oysa her başarının ilk başta basit bir fikir olduğu, hedefe giden yolda evrildiği ve aksilikler ile güçlendiği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Olumsuz tezler bizi baltalamaktan başka hiçbir işe yaramaz. Bunun yerine olası olumsuzlukları saptamak, önlem almak, plan yapmak ve yol almak bizi hayal ettiğimiz şeylere ulaştıran sağlam adımlardır.

Hayallerimizi planlara çevirelim. Hayallerimiz gerçekliklerimizin çıkış noktasıdır.