Sahte kimliklerimiz ve “asıl” biz

sahtekimlikler

İş hayatının acımasız gerçeklerinden birini duymaya hazır mıyız? Bence değiliz…

O zaman sanki bir başkasından bahsediyor gibi anlatmaya çalışayım :), kimse de üzerine alınmasın:)
…”SAMİMİYETSİZLİK

Yeni bir işe başlıyoruz… yepyeni insanlar, yepyeni öğretiler, yepyeni fikirler. Kimse hikayemizi bilmiyor, kim olduğumuzdan haberleri bile yok, giydiğimiz kıyafetler, daha önceki işimiz, medeni halimiz gibi basit bir kaç bilgi ile bir kaç senaryo çıkartıyorlar ve bir kimlik oluşuyor kafalarda “kim” olduğumuz ile ilgili.

Kimileri bizim için “Soğuk görünüyor ama konuşunca öyle değil”, kimileri “Biraz ukala galiba”, bazıları “Ay çok şeker”, bir kaçı “Aşırı antipatik” ….vs, vs, vs diyor geçiyor. Buna zaman içinde biz “kim” olduğumuzu hissettirmek istiyorsak, nasıl bir profil çizmek istiyorsak öyle lanse ettiğimiz kimliğimiz ekleniyor.

Netice; kimsenin hikayesini, sebeplerini, sonuçlarını, kırgınlıklarını, hırslarını, hüsranlarını, dertlerini, endişelerini bilmediği, sadece dış görünüşü ve bir kaç cümlesinden bir yargıya vardığı, eleştirdiği, dedikodusunu yaptığı biri olup çıkıveriyoruz. Biz de bunu başkaları için yapıyoruz üstelik.

İş arkadaşlığı garip bir şey. “Günaydın”, “Selam”, “İyi Çalışmalar”, “Görüşürüz”, “Saçın ne güzel olmuş”, “Yorgun görünüyorsun”, “Havalar da soğudu” gibi klişeler ile sınırlı olanları var, molalara birlikte gidilip, şirket dedikodusu, sorunları ve dünyevi bir kaç durum değerlendirmesi ile devam edenleri var, zaman zaman hafta sonu eşler ve çocuklarla buluşulup samimiyetin bir tık daha arttığı versiyonları var, bir de (nadiren) uzun yıllar süren dostluğa dönüşenleri.

Hiç düşündünüz mü iş arkadaşlarınızın sizi gördüğü gözün nasıl olduğunu?

Aslında sizi hiç tanımadıklarını…

Aslında çok yanlış tanıdıklarını…

Bazı açılardan kendinizi farklı tanıttığınızı…

Hayatınızdaki bazı gerçekleri bilseler size çok farklı bir gözle bakacaklarını…

Sizi çok yanlış değerlendirdiklerini…

Aslında çok iyi ve tatlı bir insan olduklarını…

..ve her şeyden önce iş arkadaşlarımızın iş yerinde yaşadıklarından başka, bambaşka bir hayatlarının olduğunu…

“İş arkadaşlarınıza bir kaç cümle ile kendinizden bahsetmek isteseniz, onlara neler söylerdiniz?
Bana yazın şekerler 😉

Papatya Somer